תולדות עליית הנוער
אישים
מקומות
הוסף תוכן
צור קשר
חיפוש
אישים >> ד"ר שמואל ספירו 1885 – 1960

ד"ר שמואל ספירו 1885 – 1960

ד"ר ספירו בנה את השרות הרפואי של עליית הנוער וכיהן כמנהלו עד לפרישתו לגימלאות ב-1957.


נולד ב- 1885 בגרמניה בעיירה שנקלנגספלד למשפחה יהודית חרדית.

אביו, יעקב ספירו, היה מורה וסמכות רוחנית בקהילה היהודית. עם תום לימודיו התיכוניים נסע שמואל לפרנקפורט על נהר מיין ללמוד בישיבתו של הרב ברויר.

עד מהרה עזב את לימודי הדת, הפנה עורף לאורח החיים הדתי והחליט ללמוד רפואה.בשנות הלימודים הצטרף לארגון סטודנטים יהודי ציוני. ד"ר ספירו התמחה במחלות ריאה ושחפת, ופתח קליניקה ברחוב קופפרסטנדאם שבברלין. היה עד 1928 הרופא הראשי של הביטוח הלאומי בברלין בנושאים הקשורים למחלות ריאה, ולאחר מכן עד 1933, שימש כיועץ מומחה למוסד.

בשנת 1932 (או סמוך לה) התמנה ד"ר ספירו לרופא של המשרד הא"י בברלין (הסוכנות היהודית) וכיהן בתפקיד עד להגירתו.


בשנת 1938, לאור רדיפת רופאים יהודים במשטר הנאצי, נאלץ ד"ר שמואל ספירו להגר מגרמניה וקבע את מקום מגוריו בירושלים. אשתו גרטה ספירו ושני ילדיהם הקטנים הצטרפו אליו ב-1939 לאחר שחוו על בשרם את מאורעות ליל הבדולח.

עם בואו לא"י הצטרף ד"ר ספירו למפעל עליית הנוער בראשותה של הנרייטה סאלד הוא בנה את השרות הרפואי של עליית הנוער וכיהן כמנהלו עד לפרישתו לגימלאות ב-1957.

בשנות מלחה"ע השנייה היה אחראי על קליטתם הרפואית של ילדי טהרן (1943), ובאותה שנה אף ביקר בסוריה יחד עם רחל ינאית בן צבי כדי לפגוש בצעירות יהודיות שעמדו לעלות ארצה במסגרת עליית הנוער.


ב- 1946 יצא בשליחות הסוכנות היהודית ובחסות ארגון אונרר"א של האו"ם (סוכנות הסעד והשיקום של האומות המאוחדות) למחנות העקורים בגרמניה כדי לבדוק ולבחון את מצב הילדים שנותרו ולהכין את קליטתם בארץ ישראל . כמו כן נישלח, ב-1947, למחנות המעפילים בקפריסין כדי לבדוק את מצבם הבריאותי של המעפילים המבוגרים בכלל והילדים בפרט.

בשנות ה-50 נקלטו בעליית הנוער אלפי ילדים שהגיעו בעלייה ההמונית מתימן וצפון אפריקה. בתקופה זו הוא הקים את הכפר השבדי, בו קיבלו טיפול רפואי ילדים שסבלו ממחלות קשות.


בצד עבודתו כמנהל השרות הרפואי של עליית הנוער היה ד"ר שמואל ספירו מראשי הליגה למלחמה בשחפת.

עם פרישתו לגימלאות ב-1957 קיבל ד"ר שמואל ספירו מידי ראש המחלקה לעליית הנוער משה קול אות הצטיינות "אורדר דה מריט" ORDER DE MERIT מטעם הארגון הבינלאומי להגנת הילד בז'נווה על שירותו רב השנים בעליית הנוער למען בריאות הילדים.

לאחר פטירתו, רבים נשאו דברים לזיכרו, ביניהם משה קול שאמר: "הוא איש הרפואה הציבורית, רופא מצוין, ולא אגזים אם אומר שחייו התעשרו בעליית הנוער בהנחת היסודות לשירות הרפואי שלנו, בניינו וטיפוחו, בדאגתו לבריאות החניכים... היה זה טבעי שהנרייטה סאלד זכרונה לברכה סמכה את ידה עליו"

תמונות ומסמכים
הקלק על תמונה להגדלה 6
אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
אוסף הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
אוסף גדעון ספירו, תל אביב
 
האתר הוקם בסיוע: ממשלת ישראל, ועידת התביעות, משפחת גרוסמן, טורנטו, אגודת ידידי משואה בקנדה, המגבית היהודית המאוחדת בקנדה,
מכון קרן קימת לישראל לחקר תולדות הציונות וההתיישבות, איגוד ניצולות השואה מונטריאול, משפחת אונגר, Foundation Summer Entraide

Signed by  CDTech
 
      
  מפת האתר | צור קשר