תולדות עליית הנוער
אישים
מקומות
הוסף תוכן
צור קשר
חיפוש
מקומות >> קבוצת רודגס (קבוצת יבנה) 1929

קבוצת רודגס (קבוצת יבנה) 1929

בשנת 1928 יסדה קבוצת צעירים בגרמניה, את תנועת ברית חלוצים דתיים (בח"ד) והקימה חוות הכשרה בעיירה בשם רודגס. ראשוני החבורה עלו ארצה בסוף 1929 והתיישבו בחלקת שדה ליד המושבה פתח תקווה והמשיכו לקרוא לעצמם רודגס. הם לקחו על עצמם תפקיד, לחנך את חבריהם שעדיין בגולה, לעליה חלוצית ולקלוט אותם בארץ. על מנת ליצור כאן חברה חדשה, או בלשונם "ציבור מתוקן", החי בקיבוץ ומגשים ערכי תורה ועבודה.

בין המייסדים ניתן למצוא את משה אונא, דוד בית אריה ואברהם (רודי) הרץ.
בשנת 1934 חברו חברי רודגס לרחה פראייר כאשר ייסדה את עליית הנוער. מכיוון שלא הייתה עדיין מסגרת לקליטת נוער דתי, לפיכך הכניסו חברי רודגס את בני הנוער הדתי שעלו מגרמניה אל ביתם, שלא היה אלא קומץ צריפים ואוהלים, ואלה הפכו בן לילה למוסד חינוכי, כאשר הצוות הקולט והמחנך הם כל חברי הקבוצה. אפילו בימי המצוקה הגדולה, זכו בני הנוער למזון משובח יותר משל חברי המשק ובתי הבטון הראשונים הוקדשו לחברות הנוער. חברי רודגס היו שותפים להקמת כפר הנוער הדתי, הסקטור הדתי במקווה ישראל ועוד מקומות שקלטו בני נוער דתיים.

בשנת 1939 ייסדו בוגרי חברת הנוער הראשונה את קיבוץ שדה אליהו ולימים הקימו בוגרי הקבוצה השנייה את עין הנצי"ב. רק בחורף 1940 עבר הקיבוץ למקומו הנוכחי בשפלת החוף. קבוצת יבנה המשיכה כל השנים בקליטת קבוצות של עליית הנוער: ילדי טהרן, ילדים-ניצולים שנאספו לבתי ילדים באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה, עולים מארצות שונות ונוער מבני הארץ.

אמר על מפעלם פנחס רוזנבליט (רוזן) : "הקיבוץ הדתי - מחצית מחבריו עברו את הכשרת הנוער. זהו המבחן החשוב ביותר להצלחת עליית הנוער. ללא השוואה עם מפעל חינוכי אחר בארץ"

תמונות ומסמכים
הקלק על תמונה להגדלה 6
הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
ארכיון הקיבוץ הדתי, קבוצת יבנה
ארכיון הקיבוץ הדתי, קבוצת יבנה
הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים
ספר עליית הנוער, עורכת: ברכה חבס, 1940
ספר עליית הנוער, עורכת: ברכה חבס, 1940
 
האתר הוקם בסיוע: ממשלת ישראל, ועידת התביעות, משפחת גרוסמן, טורנטו, אגודת ידידי משואה בקנדה, המגבית היהודית המאוחדת בקנדה,
מכון קרן קימת לישראל לחקר תולדות הציונות וההתיישבות, איגוד ניצולות השואה מונטריאול, משפחת אונגר, Foundation Summer Entraide

Signed by  CDTech
 
      
  מפת האתר | צור קשר