תולדות עליית הנוער
אישים
מקומות
הוסף תוכן
צור קשר
חיפוש
אישים >> דר' זיגפריד להמן 1892 – 1958

דר' זיגפריד להמן 1892 – 1958

דר' זיגפריד להמן, פיתח חזון של כפרי נוער לילדים מעוטי יכולת.

דר' להמן נולד בברלין בירת הקיסרות הגרמנית למשפחה יהודית חילונית מתבוללת. בתום לימודי התיכון למד רפואה יחד עם אלברט איינשטיין, ושירת כרופא בצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם הראשונה. השפעת המלחמה על חיי היהודים הובילה להחלטתו להצטרף לתנועה הציונית ולתנועה הסוציאליסטית.

פעילותו בתנועה הציונית התרכזה בתפיסתו, שעל פיה יש לחזור לשורשים היהודיים וליצור תרבות משותפת עם יהדות מזרח אירופה. בשנת 1916 ייסד בברלין את ה"יידישע פולקסהיים" – מרכז קהילתי יהודי, ולאחר המלחמה עבר לחיות בקובנה שבליטא והקים שם בית יתומים ("קינדרהאוז") לילדים יהודים. תפיסתו החינוכית כללה את הקרבה לאדמה ולטבע, הזיקה לאדמת ולמורשת ישראל ושאיפה לחברה המושתתת על שוויון ושיתוף.

בשנת 1927 עלה להמן ארצה עם 11 מחניכיו, וקיבל לידיו את אדמות בן שמן, שעליהן הקים את כפר הנוער. לאחר הקמתו היה הכפר מקום מגורים ליתומי מלחמת העולם הראשונה מאירופה, בני שכונות עוני מרחבי הארץ ובני נוער אחרים. עם תחילת פעילותה של רחה פראייר ב"עליית הנוער" הסדיר להמן את אישורי העלייה עבור העולים ושיכן אותם בכפר. להמן, תלמידו של בובר , ציוני נלהב ומחנך בכל רמ"ח אבריו, היה לאבי כפרי הנוער בישראל. במידה רבה, הוא יצר את הדגם לפיו הוקמו כפרי נוער רבים.

בין השנים 1927–1957 ניהל להמן את כפר הנוער בן שמן. על פעילותו זכה בשנת תשי"ז בפרס ישראל לחינוך.
בשנת 1940 נשפט ונכלא בידי שלטונות המנדט הבריטי, לאחר שחשפו מחסני נשק בכפר (משפט בן שמן).
זיגפריד להמן נפטר בשנת 1958. לאחר מותו, ב-1962, יצאה לאור בספר "רעיון והגשמה" אסופת זיכרונותיו מברלין, קובנה ובן שמן.

תמונות ומסמכים
הקלק על תמונה להגדלה 6
ארכיון הקק"ל , ירושלים
ארכיון הקק"ל , ירושלים
ארכיון כפר הנוער בן שמן
ארכיון כפר הנוער בן שמן
ארכיון הקק"ל , ירושלים
ארכיון הקק"ל , ירושלים
מתוך ספר עלית הנוער, עורכת: ברכה חבס, 1940
מתוך ספר עלית הנוער, עורכת: ברכה חבס, 1940
 
האתר הוקם בסיוע: ממשלת ישראל, ועידת התביעות, משפחת גרוסמן, טורנטו, אגודת ידידי משואה בקנדה, המגבית היהודית המאוחדת בקנדה,
מכון קרן קימת לישראל לחקר תולדות הציונות וההתיישבות, איגוד ניצולות השואה מונטריאול, משפחת אונגר, Foundation Summer Entraide

Signed by  CDTech
 
      
  מפת האתר | צור קשר